29", 21:9 Ultra-wide FHD (2560 x 1080), IPS, HDR-10, USB-C, 75Hz, 1ms MPRT, Low Blue Light, Flicker Free
With 29" and 21:9 aspect ratio, the ASUS VP299CL Ultra-wide Eye Care monitor provides 33% extra display area compared to a Full HD monitor, making it the perfect choice for movie watching at home or multitasking at the office.
Using only one USB-C cable, you can transmit video in DisplayPort signal and output 15W of power for your devices.
For even smoother gameplay, the system comes with one millisecond MPRT and up to 75Hz Adaptive-Sync/FreeSyncTM technology.
The VESA Wall Mount Standard (100 x 100 mm) is compatible with arm bracket wall-mount kits.
You can easily work with multiple windows in side-by-side with the 21:9 aspect ratio, just as if you had a secondary display.
A wide-viewing-angle 178° IPS panel and 2560 x 1080 resolution also mean there aren't any black bars above and below the image when watching 2.35:1 movies, and gamers can also enjoy their games in immersive cinematic widescreen while minimizing color shifting.
A variety of devices can be connected with USB-C connectivity.
Connecting any device is quick and easy with the reversible USB-C connector.
One USB-C cable allows you to transmit video in DisplayPort and to supply 15W of power to your mobile devices.
A Bluetooth keyboard/mouse can be paired with your USB-C mobile device, allowing you to work just like on a desktop or laptop.
A 75Hz and 1ms MPRT rapid response time removes ghosting and motion blur.
The blur has been reduced dramatically, leaving a clearer and sharper image that allows you to react smoothly to your game.
Adaptive Sync/FreeSync eliminates tearing of the screen and choppy frame rates for seamless visuals and smooth gameplay.
(Adaptive-Sync / FreeSync operates at fresh rates ranging from 48Hz to 75Hz.)
Its ergonomic design with tilt, swivel, and height adjustments brings a wide range of viewing possibilities for increased productivity and comfort.
Keeping your desk area tidy is easier with cable management.
The ASUS Eye Care technology Ultra-low Blue Light Monitor protects your eyes from harmful blue light with its exclusive ASUS blue light filter.
With seamless adjustments (0 to Maximum) via the OSD menu, it is easy to use, intuitive and flexible.
It reduces onscreen flicker, allowing you to enjoy movie marathons in more comfort.
As a result, you won't experience eyestrain, headaches, or eye fatigue after spending long and countless hours in front of the screen.
| Display diagonal | 29 " |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel density | 0.268 ppi |
| Digital horizontal frequency | 30 - 99 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99 % |
| HDCP | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Backlight type | LED |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 75 Hz |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -180 - 180 ° |
| Tilt angle range | -5 - 23 ° |
| Height adjustment | 130 mm |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Width (with stand) | 689.77 mm |
| Depth (with stand) | 187.05 mm |
| Height (with stand) | 474.05 mm |
| Weight (with stand) | 5840 g |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 515 mm |
| Package weight | 9020 g |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C |
| Quick start guide |
| Height (without stand) | 315.17 mm |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 690 mm |
| Depth (without stand) | 58.03 mm |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| 1 | |
| Y | |
| 3890 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
