It comes with a documentation CD, an installation guide, and a warranty card. Smart-UPS On-Line is a high-density, genuine double-conversion on-line power protection solution for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications. The Smart-UPS On-Line is available in sizes ranging from 2U to 12U and is capable of sustaining loads ranging from 1 to 20kVA in a rack/tower convertible design.
Recent family additions at 15 and 20kVA enable power hungry blade servers or heavily laden equipment racks to be supported. When business-critical systems require hours of runtime rather than minutes, Smart-UPS On-Line can be customized with matched battery packs to meet the requirement.
Apc Schneider Smart-UPS SRT 192V 5kVA and 6kVA Battery Pack SRT192BP offers clean, uninterrupted power to protected devices while batteries are being replaced. For remote management, all models 5kVA and higher contain an integrated Network Management Card (optional on models below 5 kVA).
The Smart-UPS On-Line family offers customers a dependable supply of uninterruptible power even in harsh power situations, with features such as a very broad input voltage window, extremely tight output voltage control, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
In lithium batteries, three types of cells are used: cylindrical, prismatic, and pouch cells. Lead-acid batteries are a tried-and-true technology that is less expensive but requires more maintenance and does not last as long. Lithium is a premium battery technology that has a longer lifespan and higher efficiency, but it is more expensive.
For example, an electric car requires 400-800 volts, while a single battery cell normally has 3-4 volts. A battery pack is the entire container that provides electricity to a finished product, such as an electric car.
A battery pack is a collection of any number of identical batteries or individual battery cells. To achieve the desired voltage, capacity, or power density, they can be set in series, parallel, or a combination of the two.
| Output power capacity | 8000 VA |
| Battery capacity | 1920 Ah |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance |
| Width | 130 mm (5.07 ") |
| Depth | 682 mm (26.6 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 91000 g (200.62 lbs) |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 101500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
