Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1200 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 100 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 100 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 540 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 97.6 % |
| Output voltage THD | 7 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | APCRBC133 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Noise level | 46 dB |
| Audible alarm(s) |
| Built-in fan | |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, RoHS, UL 1778, VCCI A |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 468 mm (18.25 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 27800 g (61.29 lbs) |
| Package weight | 33000 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 594 x 603 x 251 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
