Back to Top
| Display diagonal | 23.8 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Viewable size, horizontal | 527.04 mm |
| Viewable size, vertical | 296.46 mm |
| Digital horizontal frequency | 250 - 250 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 180 Hz |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| HDCP | |
| Colour gamut | 99 % |
| Backlight type | LED |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23 u00b0 |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Width (with stand) | 541 mm |
| Depth (with stand) | 174 mm |
| Height (with stand) | 394 mm |
| Weight (with stand) | 3500 g |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 5500 g |
| Package type | Box |
| Width (without stand) | 541 mm |
| Depth (without stand) | 58 mm |
| Height (without stand) | 323 mm |
| HDMI | |
| 2900 | |
| 2.2 | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| sRGB | |
| FreeSync Premium |
| Touchscreen | |
| Game mode |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
