Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support |
| Rack mounting | |
| Product colour | White |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Y |
| Power source | AC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 62 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 62.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 90 mm (3.51 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 21 mm (0.82 ") |
| Weight | 172 g (0.38 lbs) |
| Manual | |
| Cables included | AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
