Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB Type-C |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Component for | PC |
| Width | 40.8 mm (1.59 ") |
| Depth | 14.9 mm (0.58 ") |
| Height | 203.2 mm (7.92 ") |
| Weight | 26 g (0.06 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.