Back to Top
| Output power capacity | 1100 VA |
| Output power | 880 W |
| Input operation voltage (min) | 88 V |
| Input operation voltage (max) | 150 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 1445 J |
| Maximum current | 10 A |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P-HG |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB port type | USB Type-B |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232 |
| RS-232 ports | 1 |
| Socket circuit breaker |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 25 min |
| Typical backup time at full load | 10 min |
| Hot-swap battery | |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Form factor | Mini tower |
| Product colour | White |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Transfer time (Line Mode to Battery Mode) | 10 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Power protection features | Overload |
| Waveform | Pseudo sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| LED indicators | Power |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 60 Hz |
| Output frequency | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Safety | UL1778, CSA, FCC 15 A (EMI), UL60601-1 |
| RoHS compliance |
| Width | 220 mm (8.58 ") |
| Depth | 431 mm (16.81 ") |
| Height | 170 mm (6.63 ") |
| Weight | 24494 g (54 lbs) |
| Cables included | Serial, USB cable |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
