Back to Top
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard key switch | Mechanical key switch |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Pointing device | N |
| Actuation point | 1.9 mm |
| Key travel distance | 4 mm |
| Numeric keypad | |
| Actuation force | 50 g |
| Rollover | 6-key rollover |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Thermoplastic polyester (PBT) |
| Backlight | |
| Backlight type | LED |
| Backlight colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Anti-ghosting |
| Cable length | 1.8 m |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| User guide | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard weight | 650 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 355 x 127 x 36.3 mm |
| Logitech Tactile | |
| High-profile |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
