Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Copper ethernet cabling technology | 2.5GBASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 40 Gbit/s |
| Forwarding rate | 29.8 Mpps |
| MAC address table | 4000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 12 |
| IGMP snooping |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Housing material | Metal |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Auto-negotiation | |
| Fanless |
| Power source | DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 8.87 W |
| Power supply included | |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 30.158 BTU/h |
| Width | 158 mm (6.16 ") |
| Depth | 101 mm (3.94 ") |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Rubber feet | |
| User guide | |
| Cables included | Power |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.