Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PowerPlug |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 500 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Modulation | 1024-QAM,256-QAM,64-QAM,8-QAM, BPSK, QPSK |
| Input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 2.2 W |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 50 mm (1.95 ") |
| Height | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 51 g (0.11 lbs) |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.