Back to Top
| Surge energy rating | 990 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 110 - 125 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| USB charging | |
| Peak power | 1875 W |
| Cable length | 3.05 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| USB ports quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Auto power off |
| Weight | 680 g (1.5 lbs) |
| Width | 32 mm (1.25 ") |
| Depth | 47 mm (1.83 ") |
| Height | 332.7 mm (12.98 ") |
| LED indicators | Y |
| Country of origin | China |
| Package width | 45 mm |
| Package depth | 149.9 mm |
| Package height | 370.8 mm |
| Package weight | 730 g |
| Master carton width | 292.1 mm |
| Master carton length | 310.4 mm |
| Master carton height | 391.2 mm |
| Master carton weight | 9340 g |
| Quantity per master carton | 12 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332263619 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.