Back to Top
| Surge energy rating | 900 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15, NEMA 5–20R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| USB charging | |
| Peak power | 1800 W |
| Cable length | 1.83 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| USB ports quantity | 2 |
| Product colour | White |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering |
| Weight | 560 g (1.23 lbs) |
| Width | 53 mm (2.07 ") |
| Depth | 33 mm (1.29 ") |
| Height | 264 mm (10.3 ") |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.