Back to Top
| Surge energy rating | 1440 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 1.8 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Surge protection features | Coax, Network, Telephone |
| On/off switch |
| Voltage | 110 - 125 V |
| Weight | 540 g (1.19 lbs) |
| Width | 54.9 mm (2.14 ") |
| Depth | 296.9 mm (11.58 ") |
| Height | 35.1 mm (1.37 ") |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1449 UL1363 UL497A FCC cUL |
| LED indicators | Y |
| Cable (Coax) protection | |
| Width (imperial) | 2.16 " |
| Depth (imperial) | 11.69 " |
| Telephone line protection | |
| Height (imperial) | 1.38 " |
| Network line protection |
| Package width | 117.6 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 350 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.