Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Anti-glare screen | |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| LED backlight | |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel density | 109 ppi |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99 % |
| HDCP | |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Home |
| Detachable stand | |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| VESA Adaptive Sync support | |
| Smart modes | ePaper |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| HDCP version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out |
| Wall mountable | |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20 u00b0 |
| Height adjustment | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Number of OSD languages | 18 |
| On Screen Display (OSD) languages | CZE, ARA, DEU, HUN, DUT, SWE, ENG, ESP, ITA, POL, JPN, POR, RUM, KOR, RUS, CHI (SIMPL), FRE, CHI (TR) |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 22 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 42 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Weight (without stand) | 4300 g |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 181.9 mm |
| Height (with stand) | 448 mm |
| Weight (with stand) | 4700 g |
| Stand included | |
| Quick start guide |
| Touchscreen | |
| Power supply type | Internal |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 61.6 mm |
| HDMI | |
| Height (without stand) | 371 mm |
| GTG (Gray to Gray) | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.