Back to Top
| Surge energy rating | 1440 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 35500 A |
| Clamping voltage | 120 V |
| Cable length | 1.829 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | |
| Surge protection features | Modem, Telephone |
| Cable colour | Black |
| Weight | 510.3 g (1.13 lbs) |
| Width | 50.04 mm (1.95 ") |
| Depth | 299 mm (11.66 ") |
| Height | 27.94 mm (1.09 ") |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.