Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 980 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 96 % |
| Maximum current | 12 A |
| Power factor | 0.7 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 20 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Material | PVC |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 190 mm (7.41 ") |
| Depth | 229 mm (8.93 ") |
| Height | 324 mm (12.64 ") |
| Weight | 17400 g (38.36 lbs) |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 349 mm |
| Package height | 464 mm |
| Package weight | 19300 g |
| I/O ports | 6 x NEMA 5-15R |
| Weight (imperial) | 38.4 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.