Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2880 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| Efficiency | 96 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output frequency regulation | 60 Hz |
| Output voltage regulation | -14, +6 % |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| Cable length | 3.1 m |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 5 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Cold start | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Input frequency | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | Meets FCC Part 15 Category A (EMI); TAA Compliant; Tested to CSA (Canada); Tested to NOM (Mexico); Tested to UL1778 (USA) |
| Width | 445 mm (17.36 ") |
| Depth | 483 mm (18.84 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 33020 g (72.8 lbs) |
| Package width | 558.8 mm |
| Package depth | 629.9 mm |
| Package height | 218.4 mm |
| Package weight | 40370 g |
| Manual | |
| Rack mount kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.