Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2880 W |
| Input operation voltage (min) | 83 V |
| Input operation voltage (max) | 145 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| Emergency Power Off (EPO) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, Type L |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Battery recharge time | 5 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| EMI/RFI noise filtering | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778 TAA |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 483 mm (18.84 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 29100 g (64.15 lbs) |
| Interface | USB |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal output voltage | 120 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.