Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1050 W |
| Input operation voltage (min) | 184 V |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | 94 % |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Cold start | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Safety | CE/cTUVus/C-Tick/Ghost/CCC |
| Certification | IEC 62040-2:2006 Cat C1 / CISPR22 Class B / FCC part 15 Class B |
| Width | 150 mm (5.85 ") |
| Depth | 410 mm (15.99 ") |
| Height | 209 mm (8.15 ") |
| Weight | 15200 g (33.51 lbs) |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.