Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 140 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 8.3 A |
| Power factor | 0.9 |
| Input current THD | 3 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Number of phases | 1 |
| Noise level | 43 dB |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| RoHS compliance |
| Width | 430 mm (16.77 ") |
| Depth | 497 mm (19.38 ") |
| Height | 85 mm (3.32 ") |
| Weight | 16800 g (37.04 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.