Back to Top
| Response time (fast) | 1 ms |
| Display diagonal | 27 " |
| Anti-glare screen | |
| RGB colour space | sRGB |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Wide Quad HD |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Colour depth | 8 bit |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 64.56 - 266.4 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Viewable size, vertical | 596.736 mm |
| Viewable size diagonal | 335.664 mm |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Supported video modes | 1440p |
| Colour gamut | 99 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Frameless design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| VESA Adaptive Sync support | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Headphone out |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Pivot | |
| Pivot angle | -90 - 90 u00b0 |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -30 - 30 u00b0 |
| Tilt angle range | -7 - 22 u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 130 mm |
| On Screen Display (OSD) |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2.25 A |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 228 mm |
| Height (with stand) | 539 mm |
| Weight (with stand) | 6300 g |
| Package width | 855 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 8400 g |
| Stand included |
| Touchscreen | |
| Power supply type | External |
| Height (without stand) | 369 mm |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 613 mm |
| Depth (without stand) | 61 mm |
| Power adapter included | Y |
| Y | |
| 69 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
