This 1920 x 1080 resolution Full HD monitor, with a 170 Hz refresh rate via the DisplayPort connection and a 1 ms response, is designed to greatly eliminate motion blur, allowing you to catch every detail during quick action sequences.
Simultaneously, AMD FreeSync Premium technology aids in the elimination of screen tearing, stuttering, and other abnormalities in games with compatible graphics cards. The thin bezel design keeps you focused on the screen while also making it suitable for multi-monitor setups. Eye strain is reduced during long gaming marathons thanks to the built-in blue light filter and flicker-free technologies.
With a refresh rate of 170 Hz and a response time of 1 ms, the MSI Optix G2712 LED monitor Full HD 1080p provides sharp and fluid gaming experiences. HDMI ports can support up to 144 Hz. Please keep in mind that some game consoles can support up to 120 Hz.
The 27-inch In-Plane Switching (IPS) panel can display up to 16.7 million colors and covers 81.1% of the DCI-P3 and 101.91% of the sRGB spectrums, resulting in vivid photographs, videos, and games. Additional features include a 1100:1 static contrast ratio and a brightness of 250 nits.
AMD FreeSync Premium technology reduces screen tearing. FreeSync allows the display to dynamically change its refresh rate to the graphics card's frame rate, considerably minimizing screen tearing, stuttering, and other abnormalities.
Two HDMI 1.4b connectors and one DisplayPort 1.2a connection are available on the MSI Optix G2712. Attach a set of headphones to the 3.5mm audio jack for private listening.
This clever black tuner will brighten your day by uncovering hidden details in dimly lit situations.
Change the angle of the screen to your liking. Using the 100 x 100mm VESA mount pattern, you may also mount the screen to a wall, swivel arm, or multi-monitor stand. The 178° horizontal and vertical viewing angles allow you to clearly see the screen from practically any angle.
| Response time (fast) | 1 ms |
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Colour depth | 8 bit |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Maximum refresh rate | 170 Hz |
| Colour gamut | 85.67 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Frameless design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 1.4b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Input current | 2.25 A |
| Width (with stand) | 683 mm |
| Depth (with stand) | 157 mm |
| Height (with stand) | 463 mm |
| Weight (with stand) | 4100 g |
| Package width | 698 mm |
| Package depth | 488 mm |
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 5800 g |
| Package type | Box |
| Stand included |
| Touchscreen |
| HDMI | |
| 3300 | |
| Y | |
| 17 | |
| Adobe RGB | |
| FreeSync Premium | |
| Y | |
| 69 | |
| 20 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
