Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| 3D | |
| Screen shape | Curved screen |
| Screen curvature | 1800 mm |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Colour gamut | 72 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Black |
| AMD FreeSync | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64 |
| Thin client installed |
| DVI port | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75 mm |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -2 - 22 \u00b0 |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (max) | 25 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Energy Star certified |
| Width | 622.3 mm (24.27 ") |
| Depth | 94 mm (3.67 ") |
| Height | 368.3 mm (14.36 ") |
| Weight | 3583.4 g (7.9 lbs) |
| Width (with stand) | 622.3 mm |
| Depth (with stand) | 248.9 mm |
| Height (with stand) | 462.3 mm |
| Weight (with stand) | 4399.8 g |
| Package width | 695.96 mm |
| Package depth | 441.96 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 6078 g |
| Display | LED |
| Game mode | |
| On/Off timer | |
| Active display area (W x H) | 597.89 x 336.31 mm |
| No flickering | |
| Samsung Eye Saver Mode |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.