Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Anti-glare screen | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Anti-glare |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.3108 x 0.3108 mm |
| Horizontal scan range | 225 - 225 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 225 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 180 Hz |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 123 % |
| Supported video modes | 1080p |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -20 - 20 u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 23 u00b0 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 42 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Input current | 1.5 A |
| Weight (without stand) | 3780 g |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 193 mm |
| Height (with stand) | 435 mm |
| Weight (with stand) | 4500 g |
| Stand included | |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Power cable length | 1.5 m |
| DisplayPort cable length | 1.5 m |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Quick start guide |
| Height (without stand) | 368 mm |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 613 mm |
| Depth (without stand) | 53 mm |
| Y | |
| DCI-P3, sRGB |
| Gross weight | 7150 g |
| Touchscreen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
