Back to Top
| Display diagonal | 19 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Response time | 6 ms |
| HD type | HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 1024 (SXGA) |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000000:1 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| 3D | |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera | |
| TV tuner integrated |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Thin client installed |
| Wi-Fi |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| Built-in USB hub |
| Cable lock slot | |
| On/off switch | |
| VESA mounting | |
| Swivelling | |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -5 - 25 \u00b0 |
| Height adjustment |
| Width | 406.4 mm (15.85 ") |
| Depth | 50.8 mm (1.98 ") |
| Height | 337.8 mm (13.17 ") |
| Weight | 2658 g (5.86 lbs) |
| Width (with stand) | 406.4 mm |
| Depth (with stand) | 191 mm |
| Height (with stand) | 422.7 mm |
| Weight (with stand) | 3098 g |
| Cables included | AC, DVI, VGA |
| Display | LED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.