Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 770 W |
| Input operation voltage (min) | 89 V |
| Input operation voltage (max) | 151 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 125 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | 97 % |
| Emergency Power Off (EPO) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 5 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| Display | LCD |
| Noise level | 45 dB |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Certification | UL 1778, UL497A cULus, C IEC 62040-2 C1-C2 / EN 55024 / CISPR22 B / FCC |
| RoHS compliance |
| Width | 438 mm (17.08 ") |
| Depth | 509 mm (19.85 ") |
| Height | 43.2 mm (1.68 ") |
| Weight | 14720 g (32.45 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.